ВЕРБСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
LXXІV сесіяVIIІ скликання
Р І Ш Е Н Н Я
17 березня 2026 року №1569
Про затвердження Плану трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Вербської сільської ради до 2027 роки |
На виконання п. 3 ч. 1 та ч. 3 ст. 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про освіту", ч. 1 ст. 35 Закону України "Про повну загальну середню освіту", Постанови Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 6 (зі змінами), Постанови № 1394 від 5 грудня 2024 року Деякі питання розподілу освітньої субвенції на 2025 рік, Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв для запровадження якісної профільної середньої освіти" № 1658-IX від 15.07.2021 року, з метою приведення мережі закладів загальної середньої освіти до вимог Закону України "Про повну загальну середню освіту", за погодженням з постійними комісіями, сільська рада
ВИРІШИЛА:
Сільський голова Каміла КОТВІНСЬКА
Додаток
до рішення сесії
Вербської сільської ради
від 17 березня 2026 року №1569
План трансформації мережі закладів загальної середньої освіти
Вербської сільської ради до 2027 роки
І. НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ МОДЕРНІЗАЦІЇ МЕРЕЖІ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ
1. Закон України «Про освіту»;
2. Закон України «Про повну загальну середню освіту»;
3. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.12.2016 року № 988-р «Про схвалення Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року» (зі змінами);
4. Постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2021 року № 1062 «Про затвердження Положення про ліцей»;
5. Постанова Кабінету Міністрів України від 29.06.2019 року № 532 «Про затвердження Положення про опорний заклад».
ІІ. АКТУАЛЬНІСТЬ І ПЕРЕДУМОВИ РОЗРОБКИ
ПЛАНУ МОДЕРНІЗАЦІЇ МЕРЕЖІ ОСВІТНІХ ЗАКЛАДІВ ВЕРБСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ
На сьогодні в Україні відбувається активний процес системної трансформації освітньої сфери для забезпечення нової якості освіти на всіх рівнях: від дошкільної – до вищої освіти та освіти для дорослих.
Станом на сьогодні для багатьох органів місцевого самоврядування гостро стоять питання оптимізації закладів освіти, їх перейменування, зміни типу тощо. Підставою тому слугують закони у сфері освіти, які приймаються з певною періодичністю.
Першим важливим кроком до трансформації галузі стало прийняття Верховною радою України 5 вересня 2017 року Закону України «Про освіту», який окреслює основні принципи функціонування освітньої галузі.
З 2018 року розпочато реформу «Нова українська школа». Мета реформи – кожен учень має рівний доступ до якісної шкільної освіти в безпечному, комфортному, інклюзивному та сучасному освітньому середовищі; випускники школи мають ґрунтовні знання та володіють компетентностями, що потрібні для сучасного життя, є самодостатніми, творчими та креативними особистостями.
18 березня 2020 року набрав чинності Закон України «Про повну загальну середню освіту», який визначає правові, організаційні та економічні засади функціонування і розвитку системи повної загальної середньої освіти.
На сьогодні, однією з найважливіших проблем, яка потребує розв’язання, є суттєве погіршення якості загальної середньої освіти упродовж останніх років.
Зі вступом в дію зазначеного Закону з’явилось законодавче підґрунтя для реформування системи загальної середньої освіти, що має сприяти підвищенню якості освіти та освітньої діяльності, істотному зростанню інтелектуального та культурного потенціалу суспільства та особистості.
Цільові і ціннісні трансформації сучасної освіти вимагають запровадження адекватної структури української школи.
У зв’язку з цим виникає необхідність приведення до вимог зазначеного Закону мережі закладів загальної середньої освіти Вербської сільської ради. У вищезазначених законах відсутні терміни «І ступінь», «І - ІІ ступені», «І - ІІІ ступені» закладів освіти. Натомість статтею 35 Закону України «Про повну загальну середню освіту» визначено типи закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти на певному рівні:
- початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти;
- гімназія, що забезпечує здобуття базової середньої освіти;
- ліцей, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти.
Проте, зважаючи на необхідність вдосконалення окремих положень законодавства, прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв для запровадження якісної профільної середньої освіти», що набрав чинності 08.08.2021 року. Згідно внесених змін до законодавства продовжено перехідний період для трансформації, оптимізації мережі закладів освіти та строки впорядкування документів закладів загальної середньої освіти, а саме:
- рекомендовано засновникам закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, до 01 вересня 2027 року привести установчі документи закладів освіти у відповідність із цим Законом, врахувавши строки набрання чинності окремими положеннями цього Закону.
Однак, обласній раді (з урахуванням пропозицій міських, селищних, сільських рад) необхідно затвердити план формування мережі закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, з урахуванням вимог цього Закону до ліцеїв, щодо безпечного, інклюзивного та цифрового освітнього простору, демографічних показників розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, спроможності територіальних громад, профілізації старшої профільної школи і необхідності охоплення на відповідній території усіх профілів навчання, визначених законодавством, з метою гарантування і забезпечення права кожного учня на вибір відповідного профілю навчання.
Засновникам ліцеїв до 01 вересня 2027 року необхідно забезпечити з урахуванням вимог законодавства виконання затвердженого обласною радою плану, передбаченого пунктом 52 цього розділу (тобто плану формування мережі закладів освіти), шляхом утворення та забезпечення ліцеїв належною матеріально-технічною базою, обладнанням, доступом до мережі Інтернет, відібрати на конкурсних засадах педагогічних працівників, провести конкурс відповідно до вимог цього Закону на посаду керівника закладу освіти та вжити інших необхідних дій, визначених відповідними планами та законодавством.
Тобто, стосовно ліцеїв у засновника першочергове завдання – визначити своє бачення мережі ліцеїв у громаді з урахуванням вимог до таких закладів та розглянути шляхи запровадження змін.
ІІІ. ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА У СФЕРІ ОСВІТИ
Статтею 35 Закону України про «Про повну загальну середню освіту» визначено нові типи закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти: «Здобуття повної загальної середньої освіти на певному рівні забезпечують:
- початкова школа, що забезпечує здобуття початкової школи;
- гімназія, що забезпечує здобуття базової середньої освіти;
- ліцей, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти.
Початкова школа функціонує як окрема юридична особа або як структурний підрозділ гімназії. За рішенням засновника початкова школа, гімназія може включати дошкільний підрозділ, за умови його розміщення в окремій будівлі або відокремленому приміщенні з окремими входом/виходом і територією для вихованців дошкільного підрозділу.
Гімназія та ліцей функціонують як окремі юридичні особи.
За рішенням засновника ліцей може також забезпечувати здобуття базової середньої освіти та, як виняток, здобуття початкової освіти.
Заклад загальної середньої освіти, що здійснює освітню діяльність на декількох рівнях загальної середньої освіти, має тип закладу вищого рівня. На якому провадиться освітня діяльність.
Статтею 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту» визначено основні вимоги до ліцеїв.
Для започаткування та проведення освітньої діяльності комунального ліцею засновник має забезпечити відповідність такого закладу освіти вимогам, що визначені цим Законом, Положенням про ліцей та Ліцензійним умовам, у тому числі щодо:
- функціонування не менше двох комплектів за трьома профілями навчання на рівні профільної середньої освіти (протягом 10-12 років навчання учнів, вводять в дію з 01.09.2027 року);
- функціонування ліцею як окремої юридичної особи, відокремленої від початкової школи та гімназії, крім випадків, визначених цим Законом;
- забезпечення здобуття учнями профільної середньої освіти відповідно до профілів навчання з навчальним навантаженням та з можливістю обрання учнями навчальних предметів (інтегрованих курсів, інших освітніх компонентів) в обсягах, що визначаються законодавством;
- створення безпечного, інклюзивного та цифрового освітнього середовища відповідно до вимог законодавства;
- підвезення (у разі потреби) учнів і педагогічних працівників до закладу освіти (місця навчання, роботи) та у зворотному напрямку до місця проживання (за потреби) на відстань, що визначається законодавством;
- забезпечення здобувачів освіти харчуванням у порядку та відповідно до вимог, визначених Кабінетом Міністрів України;
- відповідності іншим вимогам, визначеним законодавством.
Реалізація положень Закону України «Про повну загальну середню освіту» потребує прийняття деталізованого плану заходів та прийняття відповідних управлінських рішень як засновнику, так і уповноваженому органу.
Критерії (індикатори), за якими визначалися заклади – майбутні ліцеї, а саме:
- наявність якісного кадрового потенціалу закладу. Рівень кваліфікації педагогів, проходження ними фахової та спеціалізованої курсової перепідготовки, наявність сертифікатів, в тому числі міжнародних;
- чисельність учнівського контингенту. Чисельний (багаточисельний) учнівський контингент у закладі освіти старшої профільної школи дає можливість в повній мірі задовольнити запити учнів на вибір ними відповідних профілів навчання, що в свою чергу впливає на ефективність їх функціонування і в кінцевому результаті та якісні показники рівня освіти здобувачів;
- відповідність матеріально-технічного забезпечення профілю у даному закладі. Забезпеченість освітнього процесу демонстраційним, лабораторним, дидактичним, мультимедійним, комп’ютерним, програмним, роздатковим обладнанням, витратними матеріалами, підручниками, посібниками, доступу до мережі Інтернет, електронних бібліотек тощо;
- сприятливий мікроклімат в закладі. Відсутність конфліктів, скарг та звернень або ефективність їх розв’язання безпосередньо в закладі;
- відсоток випускників, які складають ЗНО з профільних предметів на високий, достатній, середній, початковий рівень;
- відсоток учнів слухачів МАН, переможців МАН, олімпіад, конкурсів;
- наявність дієвої стратегії функціонування закладу;
- активність колективу закладу освіти, участь закладу освіти у міжшкільних, регіональних, субрегіональних, всеукраїнських, міжнародних освітніх, наукових, дослідницьких та інших заходах, прагнення до самовдосконалення, пошуку інновацій, пропагування власних досягнень, що впливає на результативність освітнього процесу закладу;
- наявність дієвих угод співпраці з стейкхолдерами з питань функціонувань профілів, залучення науковців, представників галузевих підприємств, установ, громадських організацій;
- можливість забезпечення територіальної доступності закладу освіти для учнів 1 – 9-х класів. Поруч знаходяться заклади освіти, які здійснюють набір до 1-х класів.
ІV. МЕТА ПЛАНУ ЗАХОДІВ
Метою плану заходів є створення розгалуженої мережі різних типів закладів загальної середньої освіти Вербської сільської територіальної громади, що забезпечить територіальну доступність початкової та/або базової середньої освіти та створить умови для здобуття учнями якісної профільної освіти.
V. ОБҐРУНТУВАННЯ ШЛЯХІВ РЕАЛІЗАЦІЇ ПЕРСПЕКТИВНОГО ПЛАНУ
Мережа закладів загальної середньої освіти формуватиметься відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб Вербської сільської ради.
Оптимізація мережі закладів загальної середньої освіти відбуватиметься поетапно, шляхом реорганізації закладів, що здійснюють освітню діяльність одночасно на всіх рівнях повної загальної середньої освіти в гімназії та ліцеї.
VІ. ПЕРЕЛІК ЗАВДАНЬ ТА ЗАХОДІВ ПЕРСПЕКТИВНОГО ПЛАНУ, СТРОКИ ТА ЕТАПИ ЙОГО ВИКОНАННЯ
Завданнями Перспективного плану є:
1. Створення ефективної мережі закладів загальної середньої освіти, виходячи із територіальних особливостей, демографії, забезпечення якості освіти.
2. Здійснення заходів щодо приведення типів закладів загальної середньої освіти у відповідність до вимог чинного законодавства України.
План трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Вербської сільської ради до 2027 роки.
VІІ. ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ ВИКОНАННЯ ПЕРСПЕКТИВНОГО ПЛАНУ
Основними результатами, яких планується досягти, є:
- здійснення заходів щодо приведення типів закладів загальної середньої освіти Вербської сільської ради у відповідності до вимог чинного законодавства України;
- створення ефективної, доступної та спроможної мережі початкових шкіл та гімназій;
- формуванням мережі ліцеїв, які за умови наявності стандарту профільної середньої освіти, відповідної типової освітньої програми та на підставі відповідного рішення Кабінету Міністрів України зможуть з 2027 р. запровадити трирічні освітні програми в межах дванадцятирічної повної загальної середньої освіти;
- створення умов для індивідуальної траєкторії розвитку здобувачів освіти, їх самореалізації, вибору професії та оволодіння ключовими компетентностями, необхідними для успішної самореалізації, соціалізації, подальшої трудової діяльності.
Сільський голова Каміла КОТВІНСЬКА
Додаток
до Перспективного плану оптимізації мережі закладів загальної середньої освіти Вербської сільської ради на 2026– 2027 роки
Мережа закладів загальної середньої освіти
Вербської сільської ради станом на 01.09.2027 року
Рівень освіти | Перелік закладів (скорочені назви) |
Початкова та базова загальна середня освіта, дошкільний підрозділ (філія) | Білогородська філія опорного закладу Вербської гімназії Вербської сільської ради Дубенського району Рівненської області |
Початкова та базова загальна середня освіта | Стовпецька гімназія Вербської сільської ради Дубенського району Рівненської області |
Початкова, базова загальна середня (опорний заклад) | Вербська опорна гімназія Вербської сільської ради Дубенського району Рівненської області |
Сільський голова Каміла КОТВІНСЬКА