ВЕРБСЬКА
сільська рада Дубенського району Рівненської області

Рішення сільської ради
881 Про затвердження Стратегії розвитку освіти Вербської сільської ради на 2022-2025 роки

 

УКРАЇНА 

ВЕРБСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

ДУБЕНСЬКОГО РАЙОНУ РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ХХVІІ сесія VIIІ скликання

Р І Ш Е Н Н Я 

 

07 вересня 2022 року                                                                     №  881

 

Про затвердження Стратегії розвитку освіти Вербської сільської ради на 2022-2025 роки

 

Відповідно до cт. 25, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою підвищення доступності якісної, конкурентоспроможної освіти для жителів громади та забезпечення особистісного розвитку кожного громадянина, на підставі напрацювань робочої групи з розробки Стратегії розвитку освіти в громаді, результатів громадських обговорень і експертних консультацій Вербська сільська рада

 

ВИРІШИЛА:

1. Затвердити Стратегію розвитку освіти Вербської сільської ради на 2022-2025 рр. (додається).

2. Покласти на виконавчий комітет Вербської сільської ради координацію роботи з виконання завдань Стратегії розвитку освіти в громаді на 2022-2025 рр. та забезпечення актуальності стратегічних і оперативних цілей; затвердження результатів моніторингів з реалізації оперативних та стратегічних цілей Стратегії; затвердження звітів відповідальних за виконання Стратегії.

3. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.

 

 

Сільський голова                                                          Каміла КОТВІНСЬКА

 

 

 

Додаток

Затверджено

рішенням сесії

Вербської сільської ради

від 07.09.2022 року № 881

 

Стратегія розвитку освіти

Вербської сільської ради

 

Вступ

Одним із вагомих управлінських повноважень, які отримали органи місцевого самоврядування, є право і можливість на формування власної і ефективної мережі закладів освіти, системи забезпечення освітніми послугами населення своєї громади. Освіта була і надалі залишається найвищим пріоритетом, основою для розвитку особистості, суспільства та держави. Тому створення високоефективної мережі закладів освіти – це об’єктивна вимога часу. Вербська сільська рада, орган управління освітою, керівники та педагогічні колективи закладів освіти провели значну роботу з виконання вимог законодавчих та нормативно-правових актів у сфері освіти, направлену на створення належних умов навчання і виховання підростаючого покоління. Закони України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», Концепція Нової української школи (НУШ), Стратегія регіонального розвитку 2027, Стратегічний план діяльності МОН до 2024 року становлять нові завдання перед місцевими органами самоврядування та освітніми колективами. Процеси реформування освіти продовжують невпинно йти паралельно з процесами децентралізації. Саме тому настав час спільно збудувати довгострокове бачення розвитку ефективної освітньої мережі та освіти в цілому, яке буде викладене в даній Стратегії розвитку освіти Вербської сільської ради.

Під час розробки Стратегії розвитку освіти Вербської сільської ради ми враховували традиції та досягнення, потреби й очікування місцевої спільноти. Саму Стратегію скеровавали на повноцінний всебічний розвиток дошкільнят та школярів, які матимуть змогу користуватися сучасною навчально-методичною базою i послугами висококваліфікованих кадрів. Система освіти у громаді повинна гарантувати високу якість навчання, підтримувати творчість, розвивати інноваційність i готувати громадян до життя у сучасному світі. Усі діти дошкільного та шкільного віку, з урахуванням їх особливостей, повинні мати змогу отримати якісну, конкурентоспроможну освіту. Зручні та безпечні умови сприятимуть оволодінню необхідними для життя навичками та всебічному розвитку особистості дитини. Кожний педагогічний працівник матиме можливість розкривати свій творчий та професійний потенціал, підвищувати свою кваліфікацію та отримувати належну винагороду за свою працю.

Забезпечення якісних освітніх послуг є одним із найбільш важливих і соціально чутливих завдань закладів освіти об’єднаних громад. Майже в кожній громаді послуги освіти стосуються не менше 30% населення громади (діти, їхні батьки, вчителі), освіта складає до 45% видаткової частини місцевого бюджету, діяльність освітньої мережі забезпечує постійною роботою до 25% працездатного населення громад. Але в цьому напрямку багато викликів. І на шляху до їх подолання нас чекають зміни.

На момент початку роботи над створенням стратегії розвитку освіти громада не мала стратегії сталого розвитку , що суттєво ускладнювало роботу. Процес розробки стратегії мав партиципативний характер. У розробці Стратегії розвитку освіти Вербської сільської ради брали участь представники засновника, закладів освіти (педагоги та керівники закладів освіти), представники батьківської та учнівської громадськості. Розробка стратегії здійснювалась із дотриманням таких етапів: створення стратегічного комітету, збір та аналіз даних, формулювання місії, стратегічних, операційних цілей та переліку завдань для їх реалізації, громадське обговорення, легалізація документу.

Стратегія розрахована на 5 років та відповідає циклу стратегування регіонального розвитку, що дозволить забезпечити досягнення цілей та завдань Стратегії.

Створення робочої групи з розроблення стратегії освіти

Представництво

Кількість

ПІБ

Засновник

8

Котвінська К.В., Грицак А.О., Антонюк В.І., Корнійчук А.М., Улянюк В.Т., Коблюк О.В., Попович Р.В., Власюк С.О.

Дирекція

5

Гуменюк М.А., Панасюк М.І., Окренець Т.В., Момотюк Г.Ф., Степанюк Г.М.

Педагоги

8

Олексієнко Л.І., Русняк О.І., Бабійчук О.В., Павлюк Т.Г., Комісарук Н.Я., Зайчук В.А., Карпюк О.А., Степанюк В.І.

Батьки

8

Жека Л.А., Галянтовський А.О, Окренець О.І., Ногачевська В.Є., Котвінський В.В., Бронський М.В., Бондарчук-Вишневська О.І., Михалюк Н.А.

Учні

8

Олексієнко Н., Котвінська О., Панасюк І., Бондарчук А., Усик І., Окренець Д., Білецький І., Колінський І.

Профспілка

2

Спасюк Л.Є., Меринюк І.К.

Депутати

4

Озірський Р.Ф., Копко Л.І., Свінтозельський Б.В., Семенюк А.М.

 

Загальна характеристика освітньої мережі

Вербська сільська рада Дубенського району Рівненської області створена у листопаді 2020 року. До її складу увійшли населені пункти Вербської та Стовпецької сільських рад Дубенського  району (разом – 9 населених пунктів). На даний час площа об’єднаної територіальної громади становить 116.7 км 2. Чисельність населення складає 4578 осіб,  все населення сільське. На території знаходяться такі заклади освіти:

Вербський ліцей Вербської сільської ради Дубенського району Рівненської області;

Стовпецький ліцей Вербської сільської ради Дубенського району Рівненської області;

Білогородська гімназія Вербської сільської ради Дубенського району Рівненської області;

Вербський заклад дошкільної освіти (ясла-садок) Вербської сільської ради Дубенського району Рівненської області;

Стовпецький заклад дошкільної освіти Вербської сільської ради Дубенського району Рівненської області.

 

Демографія та перспективний план набору учнів до першого класу

До складу Вербської сільської ради входить 9 населених пунктів, з них у 3 діють заклади загальної середньої освіти та дошкільної освіти (у Софіївці Першій це дошкільний підрозділ Білогородської гімназії), лише в одному населеному пункті є позашкільний підрозділ – у с. Верба при Вербському ліцеї (3 гуртки, 45 вихованців). Окремо позашкільні гуртки КЗ «Рівненський обласний центр національно-патріотичного виховання, туризму і краєзнавства учнівської молоді» Рівненської обласної ради діють і при Стовпецькому ліцеї (20 вихованців). Також позашкільну освіту жителі громади здобувають у двох закладах сфер управління Міністерства культури і туризму (КЗ «Вербська дитяча музична школа» Вербської сільської ради, 112 вихованців) та Міністерства молоді і спорту (КЗ «Вербська дитячо-юнацька спортивна школа» Вербської сільської ради, 4 секції, 53 вихованці). 

Населення громади складає 4578 осіб, з них: - 237 дітей віком від 0 до 6 років; - 694 дітей віком від 6 до 18 років. Згідно перспективного плану набору дітей до першого класу, Стовпецький ліцей (меншою мірою) та Білогородська гімназія (щороку) не матимуть оптимальної граничної чисельності учнів у класі (на 2022 рік передбачено фактичну наповнюваність 14,0, на 2023 – 15,0, на 2024 – 16,0) відповідно до формульного розподілу освітньої субвенції прийнятої Кабінетом Міністрів України. Розрив між розрахунковою і фактичною наповнюваністю класів у найближчі кілька років не буде критичним, оскільки формула розрахунку освітньої субвенції коригується і не дозволяє збільшити наповнюваність більше, ніж на 1 відповідно до фактичної наповнюваності. Така гранична мінімальна чисельність учнів випливає з розподілу коштів освітньої субвенції і дає змогу лише Вербському ліцею на найближчу перспективу бути самодостатнім та спроможним, натомість появляється ризик існування малокомплектних шкіл (в першу чергу Білогородська гімназія, де станом на 2022 рік навчалося 58 учнів). Фактично середня наповнюваність класів по громаді забезпечена за рахунок Вербського ліцею. Тому є необхідність оптимізації мережі ЗЗСО громади шляхом реорганізації, злиття та інше (створення Початкових шкіл, Гімназій, Ліцеїв) згідно Закону України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 р. №463-ІХ.

 

 

Ще одним фактором, який мав би позитивно позначитися на наповнюваності класів в середньому по громаді, була Вербська санаторна школа. Згідно законодавства такі заклади освіти мали до 2022 року бути реорганізовані, натомість діти з ООП мали б поповнити заклади освіти громади  (хоча й велика частина з них не мали б такого статусу). Не суттєво, але вихованці цього закладу покращили б ситуацію в Стовпецькому ліцеї і Білогородській гімназії, значно більше – у Вербському ліцеї. Проте після зміни законодавства засновникам збільшено термін реорганізації таких закладів до 2025 р. З цього часу очікуємо збільшення кількості учнів наших закладів освіти (станом на 2022 рік у Вербській санаторній школі навчалося 65 жителів громади, також були вихідці з сусідніх громад, які традиційно навчалися в наших закладах або принаймні поповнювали 10-11 класи через відсутність в себе закладів повної загальної середньої освіти)

Якщо розглядати демографічну ситуацію на довготривалу перспективу і враховувати нові зміни до Законів «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту», а також проект положення «Про ліцеї», то помітно, що з 2027 р. не буде підстав для існування у Вербському ліцеї 10-11 класів. Відповідно заклад потрібно буде реорганізовувати до рівня гімназії. В той самий час Білогородська гімназія з метою економії коштів до того часу повинна бути реорганізована до початкової школи. Проте такі зміни можливо проводити лише за наявності достатньої кількості автопарку шкільних автобусів, погодження з громадськістю, депутатським корпусом, працівниками закладів освіти, які підлягають реорганізації. В цій перспективі, враховуючи матеріально-технічну базу, кадровий потенціал і потужність закладу, єдиним ліцеєм, який буде надавати послуги і для жителів сусідніх громад з 2027 року буде Вербський ліцей (враховуючи той факт, що, скажімо в Тараканівській громаді Тараканівський ліцей не зможе набирати дві паралелі, учням цієї громади потрібно буде здобувати профільну освіту чи в закладах Дубна, чи у Вербі).   

Демографічна ситуація в громаді є стабільною з незначним спадком народжуваності. Демографічна ситуація в населених пунктах громади, які потрапляють у сферу обслуговування Білогородської гімназії, аж ніяк не сприяє функціонуванню гімназії в такому стані. Ситуативно проблема з наповнюваністю змінилася у зв’язку з військовою агресією і вимушеним переселенням жителів України з зони бойових дій. Так, весною 2022 р. у закладах освіти навчалося 23 здобувачі освіти з числа ТПО. Наповнюваність класів Білогородської гімназії та Стовпецького ліцею не відповідає мінімальним вимогам фінансової спроможності закладів та потребуватимуть додаткових коштів на виплату заробітної плати та утримання.

 

Кількість учнів першого класу

ЗЗСО

2021/2022

2020/2021

2019/2020

2018/2019

2017/2018

2016/2017

1

Білогородська гімназія

6

7

6

6

5

9

2

Вербський ліцей

31

40

31

32

31

33

3

Стовпецький ліцей

11

10

8

19

10

15

 

Кількість дошкільнят у ЗДО

ЗДО

2021

2020

2019

2018

1

Дошкільний підрозділ Білогородської гімназії

13

14

15

15

2

Вербський ЗДО

93

103

110

105

3

Стовпецький ЗДО

19

19

30

31

 

 

Перспективна мережа ЗДО на найближчі роки

 

Мережу закладів дошкільної освіти складає Вербський ЗДО, в якому у 5 групах навчається 93 дитини, Стовпецький ЗДО, в якому в одній змішані групі здобувають освіту 19 дітей, та дошкільний підрозділ Білогородської гімназії (1 група, 13 вихованців). Кількісні показники, що характеризують мережу та контингент закладів дошкільної освіти, мають стійку тенденцію до зниження. Поза сумнівом, на скорочення мережі установ дошкільної освіти впливає такий об'єктивний чинник, як зменшення народжуваності та, відповідно, чисельності дітей дошкільного віку. Спостерігається поступове зменшення дітей дошкільного та молодшого шкільного віку впродовж наступного стратегічного періоду. Фактично зменшуватиметься потреба місць у закладах дошкільної освіти та щорічно зменшуватиметься кількість першокласників. Крім цього, зростає актуальність потреби у фахівцях певних спеціальностей (логопед, практичний психолог, ) та зростання якості освітньої підготовки майбутніх фахівців. Особливо важливо це у зв’язку зі збільшенням щороку вихованців з ООП. Аналіз нозологій вихованців свідчить, що значна їх частина пов’язана з дефектами мовлення. Важливим пріоритетом державної політики є забезпечення доступності здобуття дошкільної освіти дітьми та створення необхідних умов функціонування і розвитку мережі закладів дошкільної освіти (ЗДО).

У кадровій політиці адміністрація ЗДО керується основними тенденціями роботи з кадрами та нормативно-правовими документами з цього питання. Аналіз штатного розкладу, наказів із кадрових питань, матеріалів атестації, особових справ, документів про освіту та кваліфікацію свідчить, що педагогічні працівники в цілому відповідають вимогам до займаних посад. Розстановка кадрів здійснюється відповідно до фаху та їх компетентностей.

Якість дошкільної освіти, в широкому розумінні, визначається напрямами, які забезпечують її ефективне функціонування:

• нормативно-правове та методичне забезпечення;

• фінансове та матеріально-технічне забезпечення освітнього процесу,

• кадровий потенціал закладів дошкільної освіти,

• ефективність управлінської діяльності в системі дошкільної освіти;

• результативність дошкільної освіти (сформованість життєвих компетентностей, дошкільної зрілості в дітей перед вступом до школи).

Аналіз демонструє актуальні проблеми діяльності закладів дошкільної освіти:

• недостатнє фінансування закладів дошкільної освіти (фінансуються з місцевих бюджетів);

• низька заробітна плата педагогів і технічного персоналу (найнижча в освітній галузі громади);

• складність відкриття інклюзивних груп у сільських дитячих садках (відсутність фахівців та відповідного фінансування).

 

Перспективна мережа ЗЗСО на найближчі роки

 

Згідно мережі на 2021-2022 навчальний рік в громаді функціонувало 3 заклади загальної середньої освіти, було сформовано 40 класів, в яких навчалося 514 учнів. Аналізуючи наповнення класів по навчальних закладах слід відзначити, що в школах відсутні класи з кількістю менше 5 учнів, а у Вербському ліцеї окрім 10 і 11 класів наявні усі паралелі (що є традиційним за останні 5 років). Відсутність паралелей пов’язана з небажанням великої частки учнів (щороку коригується від 70 до 50%) здобувати повну загальну середню освіту, віддавши перевагу вступу у закади освіти першого чи другого рівня акредитації. В окремих випадках у початковій і базовій ланці Вербського ліцею набирається всього лиш мінімальна кількість учнів для поділу класів на дві паралелі. Згідно попередніх підрахунків 40 класів буде збережено і в найближчі роки, але уже у 2022/2023 навчальному році необхідно згідно формули розподілу освітньої субвенції надавати освітні послуги для 600 учнів, що є неможливим згідно демографічної ситуації. Також слід враховувати, що щороку в закладах освіти громади навчається 35-45 здобувачів освіти з сусідніх громад. Це є показником якості освітніх послуг, але і у сусідніх тергромадах схожа демографічна проблема, тому потрібно розраховувати на найближчі роки на меншу кількість здобувачів освіти з цих громад. Зберегти їхню кількість вдасться лише за рахунок створення суттєво кращих умов для навчання в наших закладах освіти, 100% довозом та наданням якісно кращих освітніх послуг.

Поки що різниця між розрахунковою і фактичною наповнюваністю класів не несла додаткове фінансове навантаження на бюджет ОТГ та розподіл освітньої субвенції, оскільки було зменшено доплату за престижність праці і стимулюючі виплати (слід враховувати, що у зв’язку з війною росії проти України Кабміном було повернуто 10% освітньої субвенції з кожного місцевого бюджету). Проте це аж ніяк не вирішить ситуацію уже наступного 2022/2023 навчального року.

Наповнюваність класів (2021/2022 навчальний рік)

 

 

 

 

Такі дані свідчать, що уже з 2022/2023 навчального року керівництвом громади та уповноваженим органом освіти потрібно здійснювати заходи з метою економії (можливого об’єднання класів-паралелей, приведення штатного розпису у відповідність до навчальних планів). Це дасть змогу зменшити суму дефіциту освітньої субвенції. Слід зазначити, що під час розрахунку освітньої субвенції не закладаються кошти на оплату праці вихователям груп подовженого дня (у Вербському ліцеї 1,5 ставки) та тих, хто забезпечує ІФН (у 2021/2022 навчальному році 2 здобувачів освіти були на індивідуальному навчанні за станом здоров’я, один з них здобув базову освіту). Зміни кількості учнів початкової школи у напряму зменшення дає підстави розраховувати на зменшення кількості ставок вихователів (за умови, якщо не буде заяв батьків).

Перспективи наявності учнів на індивідуальному навчанні через несформованість класів у Білогородській гімназії турбує не лише з огляду витрат коштів, але, перш за все тому, що індивідуальна форма навчання не сприяє якісній освіті. Як варіант цю проблему можна вирішити шляхом формування класів-комплектів, що дозволить уникнути індивідуального навчання, але це все ж суперечить ідеям Нової української школи.

 

Профільне навчання. ЗНО

Впродовж останніх років у Вербському та Стовпецькому ліцеях профілем навчання була українська філологія. Кращі умови для реалізації профільного навчання були у Вербському ліцеї, натомість, не зважаючи на малу кількість учнів у 10 і 11 класах профільне навчання реалізовувалося у Стовпецькому ліцеї. Відповідно до результатів ЗНО з української мови і літератури / української мови за останні роки доволі суперечливі. У порівнянні з загальними результатами по Дубенському районі результати випускників закладів освіти Вербської сільської ради за 2021 р., які брали участь у ЗНО з предмету «Українська мова і література» однозначно кращі в розрізі категорій «не подолали поріг», «100-120», «120-140», «140-160», але гірші у категоріях «160-180» та «180-200». У порівняні з результатами по Рівненській області ситуація така ж сама, впадає тільки у вічі вищий відсоток тих, хто не подолав поріг у Стовпецькому ліцеї в порівнянні з результатами по області та набагато менший відсоток тих, хто склав тест на 180-200 балів у Вербському ліцеї. В порівнянні з результатами по Україні в цілому за 2021 рік результати Вербського ліцею кращі в усіх категоріях, окрім «180-200» (випускників, які б набрали таку суму балів тоді не було); результати Стовпецького ліцею такі ж, як в середньому по Україні, але гірші в категорії «не подолали поріг» і кращі в категорії «160-180».

Якщо аналізувати результати ЗНО-2021 у порівнянні з випускниками такого ж профілю загалом по Україні, то у Вербського ліцею гірші показники знову ж таки у категорії 180-200, а у Стовпецького – у категорії «не подолали поріг».

З предмету «Українська мова» у 2021 р. випускники, які навчалися за профілем «Українська філологія» в порівнянні з результатами України теж суперечливі: результати Вербського ліцею гірші по усіх показниках, результати Стовпецького ліцею гірші в категорії «не подолали поріг», але кращі у категорії «1800-200».

З предмету «Українська мова і література» за 2020 рік Стовпецький ліцей випереджав середній показник по району лише в категорії «160-180», Вербський ліцей – однозначно в категорії «180-200» (друге місце в районі після Княгининської ЗОШ). Такі ж результати по обох закладах в порівнянні з результатами по області і країні в цілому та в розрізі профілів навчання.

З предмету «Українська мова і література» за 2019 рік Вербський ліцей знову показав однозначно вищі результати в порівняні з результатами по району (у категорії 180-200 50% випускників, тоді як по району – 4%), кращі в порівнянні з районом показники Стовпецького ліцею у категоріях «160-180» та «не подолали поріг».  Такі ж результати по обох закладах в порівнянні з результатами по області і країні в цілому та в розрізі профілів навчання.

У 2018 р. Вербський ліцей знову кращий у категорії «180-200», а Стовпецький – у категорії «160-180».

Такі статистичні дані свідчать, що принаймні за результатами ЗНО вихованці профілю «Українська філологія» здебільшого отримують оцінки «160-180» і суттєво випереджають в цій категорії результати по району, області і Україні, тоді як Вербський ліцей окрім цих показників часто перевершує результати району, області і України в категорії 180-200. При цьому у Стовпецькому ліцеї практично немає за останні 5 років (за виключенням останнього ЗНО) випускників, які б склали ЗНО на 180-200. Через меншу кількість учнів в класі Стовпецького ліцею отримують достатньо високий рівень освіти практично всі випускники, тоді як у Вербському ліцеї помітна традиційна градація: є ті, хто не долає поріг, є здібні учні, які отримують 180-200 балів, мало учнів в категорії «100-140» і значно більше у категорії «140-180».

Результати предметних олімпіад за останні кілька років та конкурсів ім. Яцика та ім. Шевченка так само демонструють доволі суперечливі показники. Наприклад, за результатами предметних олімпіад 2021 року українська мова і література була чи не єдиним предметом, в олімпіаді з якого не було призерів з громади. А призові місця конкурсу ім. Яцика та ім. Шевченка здобули учні базової школи.

Типова освітня програма дозволяє виявити більшу гнучкість у виборів профілів навчання, що реалізується в закладах освіти шляхом варіативної складової робочого навчального плану. Так, скажімо, у всіх класах усіх шкіл 2021/2022 навчального року навантаження педагогів було максимально можливим відповідно до гранично допустимого. Також в закладах освіти здійснюється до профільна підготовка через курси за вибором.

Про якість навчання можна робити висновки з результатів ЗНО та участі у предметних олімпіадах та конкурсах. Згідно рейтингу шкіл за результатами ЗНО по Рівненщині у 2018 році Вербська ЗОШ була на 119 місці, Стовпецька ЗОШ – на 216, у 2019 році Вербська ЗОШ не потрапила у список, натомість Стовпецька ЗОШ буда на 147, у 2020 Вербська ЗОШ була на 32 місці, Стовпецька ЗОШ у список не потрапила, у 2021 році Вербська ЗОШ була на 76 місці, Стовпецька ЗОШ на 42. При цьому, наприклад, жоден випускник Стовпецького ліцею за останні 4 роки не набрав більше 180 балів з історії України (лише раз 20% і випускників Вербського ліцею у 2020 набрали таку суму балів), біології (лише раз 17%  випускників Вербського ліцею у 2021 набрали таку суму балів), математики (лише раз 21% і випускників Вербського ліцею у 2020 набрали таку суму балів) та першої іноземної мови (німецька) (у 2020 року жоден з випускників ліцею, які брали участь у ЗНО з німецької мови, не подолав поріг). 20-50% випускників Вербського ліцею, які беруть учать у ЗНО з англійської мови також не долають поріг. В порівняльному аналізі помітні позитивні зрушення у ЗНО з математики, де в останні роки уже немає випускників, які не подолали поріг (у 2018 р. таких було 33% Вербського ліцею і 55% Стовпецького ліцею, у 2019 р. - 17% Стовпецького ліцею).

У предметних олімпіадах у 2021 році в складі команд від громади взяло участь 35 учнів, з них 19 – здобувачі освіти Вербського ліцею (54%), 9 – здобувачі освіти Білогородської гімназії (26%), 7 – здобувачі освіти Стовпецького ліцею (20%). Зауважимо, що учні Білогородської гімназії могли брати участь в предметних олімпіадах 5-9 класів, а Стовпецького ліцею – 5-11 класів. 16 учнів стали переможцями чи призерами цих олімпіад (46% від заявки громади), з них 8 – здобувачі освіти Вербського ліцею (50% від призерів та 42% від представництва закладу), 5 – здобувачі Білогородської гімназії (31% від призерів та 56% від представництва від закладу), 3 – здобувачі освіти Стовпецького ліцею (19% від призерів та 43% від представництва від закладу).

 

 

Підвезення учнів

Реалізації завдань створення умов рівного доступу до якісної освіти допомагає програма «Шкільний автобус». У розпорядженні громади є один шкільний автобус на балансі Вербського ліцею (2012 року). У зв’язку з тим, що маршрут довозу дітей до ліцею складний, потрібно робити кілька виїздів у 5 різних напрямки. Щодня маршрут складає близько 200 км, в тому числі близько 120 км по «бруківці». У зв’язку з поганим станом доріг і «віком» автобуса, останній часто виходить з ладу (щороку на ремонт витрачається понад 85 тис. грн.). Довозить дітей у Вербський ліцей в тому числі і з населених пунктів сусідніх територіальних громад, в яких немає 10-11 класів і які близько розташовані (Турковичі, Микитичі, Підлужжя, Птича, Камяниця, Стара Носовиця, Нова Носовиця, Загорці). Не забезпечені довозом здобувачі освіти з населених пунктів Рідкодуби, Камяна Верба, Нова Пляшева. Також автобус довозить учнів 10-11 класів з населених пунктів нашої громади (Софіївка Перша, Софіївка Друга, Білогородка, Смолярня). До ЗЗСО громади підвозить загалом 22 педагоги, 3 – до ЗДО, 65 здобувачів освіти до 2 шкіл в межах громади. Потреби у автобусі обладнаному місцями для дітей з ООП немає. Шкільний автобус має мати 30 пасажирських місць (учні плюс супроводжуючі) без місця водія. Можлива оптимізація мережі ЗЗСО вимагає додаткового підвезення учнів та вчителів до місця навчання та роботи (орієнтовно 38 учнів 5-9 класів). Пріоритетним завданням громади є капітальний ремонт доріг, по яких здійснюється підвезення школярів.

 

Забезпеченість педагогічними кадрами

 

Рівень укомплектованості керівними і педкадрами в освітніх закладах складає 98%. Серед наявних кадрових питань, які необхідно вирішити найближчим часом – це працевлаштування у Стовпецький ліцей практичного психолога та медсестру, у Білогородську гімназію – практичного психолог та соціального педагога, у Стовпецький ЗДО – практичного психолога та медсестру. Труднощі виникають у зв’язку тим, що згідно типових штатних нормативів і кількості класів/груп для цих посад в наших закладах освіти передбачено 0,5 ставки, що аж ніяк не сприяє працевлаштуванню. Ще одним фактором, який впливає на пошук кадрів, є те, що усі перелічені заклади знаходяться на периферії громади (скажімо штат Вербського ліцею і Вербського ЗДО, які знаходяться в центрі громади і на шосе Київ-Чоп, укомплектовані повністю; заради справедливості зазначимо, що і це найбільші заклади освіти, в яких передбачено по 1 ставці кожної з посад). Ця обставина є причиною великої кількості сумісників у Білогородській гімназії (30%; 12 педагогів за основним місцем роботи і ще 6 сумісників). Станом на 01.09.2021 року в закладах загальної середньої освіти громади працює 77 педагогічних працівників за основним місцем роботи і 14 сумісників. З них мають повну вищу освіту  88%, базову вищу 5,9%, неповну вищу 5,9%, є вчителем-методистом – 5,9%, старшим вчителем –14%, мають державні відзнаки – 1,2%.

Упродовж останніх навчальних років спостерігається стабільна ситуація з кадровим забезпеченням та плинністю кадрів. Школи забезпечені основними фахівцями. Однак, частина вчителів Вербського і Стовпецького ліцеїв працюють на неповне тижневе навантаження, що спричиняє додаткове фінансове навантаження на бюджет у вигляді виплати оздоровчих та єдиного соціального внеску в повному розмірі. При цьому деякі вчителі Білогородської гімназії у зв’язку з відсутністю кадрів мають понаднормове тижневе навантаження.

Середній вік вчителів, які працюють у ЗЗСО становить 45 років, працює 6 пенсіонерів. Проводячи можливу оптимізацію мережі ЗЗСО необхідно врахувати всі ризики її впровадження, в тому числі і працевлаштування вивільнених вчителів. Законом України «Про повну загальну середню освіту» передбачено переведення вчителів пенсійного віку на строкові трудові договори. Тому при можливій оптимізації Білогородської гімназії за рахунок педагогів-пенсіонерів вивільниться значна частина робочих місць, які заповняться вивільненими вчителями при оптимізації освітньої мережі, та молодими педагогами. Середній показник співвідношення учнів на одного вчителя у громаді складає 5,8 дітей, при цьому у Вербському ліцеї це 7 учнів, у Стовпецькому – 5 учнів, а в Білогородській гімназії - 3 учні. Зауважимо, що станом на 2018 рік середня кількість учнів на одного вчителя була 9 дітей в Україні в цілому, у Європі цей показник – 12 дітей.

Станом на 01.09.2021 року в закладах дошкільної освіти працювало 17 педагогів, з них: мали базову і повну вищу освіту 58%, неповну вищу освіту 42%, 5,3% з них були вихователями-методистами.

 

Здоров’я збережувальний компонент освіти

 

Гаряче харчування організовано в усіх закладах освіти громади. Держпродспоживслужбою було затверджено сезонні чотиритижневі меню, впроваджено меню Є. Клопотенка (станом на січень 2022 року 60% схвально ставляться до оновленого меню). Вартість обідів у ЗДО 50 грн., з них 50% - батьківська плата, у ЗЗСО – 25 грн. Організовано безкоштовне харчування для пільгових категорій - дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах (групах), дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям", дітей з числа осіб, визначених у статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", по окремій програмі безкоштовно харчуються у ЗДО діти інваліди, 50% у ЗДО для дітей з багатодітних сімей і напівсиріт у ЗДО, 50% для напівсиріт у ЗЗСО, безкоштовно харчуються у ЗДО та ЗЗСО діти з внутрішньо переміщених сімей.

Система ХАССП в закладах освіти ще не впроваджена повністю. Найкраще облаштовано харчоблок Вербського ліцею, потребують ремонту і оновлення обладнання та столового інвентарю харчоблоки інших закладів освіти, про що було зазначено в рекомендаціях представників держпродспоживслужби під час комісійних оглядів та в приписах моніторингової групи з питань додержання прав дітей на охорону здоров’я, створення умов для здорового розвитку дитини та раціонального харчування, яка провела огляди харчоблоків Вербського ліцею та Вербського ЗДО у січні 2022 р. Серед іншого моніторингова група також рекомендувала включити до меню Вербського ЗДО цільнозерновий хліб та організувати курси підвищення кваліфікації для усіх кухарів закладів освіти громади. З метою реорганізації харчоблоку Стовпецького ліцею розпочато розробку ПКД.

Інклюзивна освіта є одним із пріоритетних стратегічних напрямків «Нової української школи». Впровадження інклюзивного навчання здійснювалось на виконання Закону України «Про освіту». Інклюзивна освіта спрямована на реалізацію прав дітей з особливими освітніми потребами на здобуття якісної освіти, всебічний розвиток, підготовку до активної участі в житті суспільства. З метою забезпечення дітей з особливими освітніми потребами необхідною психолого-педагогічною підтримкою, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2017 №545 «Про затвердження Положення про інклюзивно-ресурсний центр» (далі – ІРЦ), укладено договір про спів фінансування / утримання Варковицького ІРЦ.

У закладах освіти навчається 8 здобувачів освіти з ООП, з них 5 в ЗЗСО і ще 3 у ЗДО, при цьому працює 5 інклюзивних класів, є 5 асистентів вихователя і ресурсна кімната (яка поки не відповідає вимогам і не наповнена матеріалами та інвентарем відповідно до потреб здобувачів освіти), але у ЗДО лише 1 інклюзивна група та 1 асистент вихователя, наявний ресурсний куточок. Першочерговим завданням постає облаштування ресурсної кімнати у ЗДО, введення в штат ще 2 посади асистента вихователя та наповнення ресурсних кімнат усім необхідним. Окремо 2 учнів здобувають освіту за індивідуальною формою навчання.

Серед проблем потрібно виділити відсутність внутрішніх вбиралень у Білогородській гімназії, пристосованих вбиралень для осіб з ООП у всіх закладах освіти. Білогородська гімназія не має свого спортивного залу, а у Стовпецькому ліцеї він знаходиться у пристосованому приміщенні. Окрім того давно не поновлювався спортивний інвентар. При закладах освіти є застарілі спортивні майданчики, які необхідно відремонтувати та оснастити сучасними тренажерами.

 

 

 


 

Результати SWOT-аналізу

Сильні сторони

Слабкі сторони

Можливості

Загрози

Проблеми

Шляхи вирішення

Мережа ЗЗСО і ПЗО

Передача і ліквідація колишніх «районних» ПЗО

Відсутність ПЗО

Відкриття позашкільних підрозділів

Зменшення кількості залучених до позашкільної освіти дітей

Відмова інших громад-сусідів утримувати ПЗО

Налагодження позашкільної роботи при ЗЗСО, збільшення до максимуму годин гурткової роботи, збереження ПЗО сфери управління культури і туризму та молоді і спорту

Залучення учнів, які є жителями інших територіальних громад

Не оптимізована освітня мережа

Оптимізація мережі (тільки за згодою колективів і батьків)

Дороговартісне утримання Білогоролської гімназії

Зменшення кількості учнів призводить до зниження фінансування з освітньої субвенції

Приведення кадрового забезпечення у відповідність з демографічною ситуацією

Наявність споруд цивільного захисту

Невідповідність освітніх закладів вимогам (згідно з освітньою реформою) щодо надання послуги повної профільної середньої освіти

Державна підтримка розвитку креативної індустрії

Спротив громади, вчителів та судові процеси щодо реорганізації закладів освіти

Демографічна ситуація неминуче призведе до скорочення педагогічних працівників

Оптимізувати шкільну мережу громади / реорганізувати освітні заклади громади шляхом пониження в ступені (зміна назви) до початкової школи, гімназії

Організовано інклюзивне навчання

Ускладнена інфраструктурна доступність закладів освіти для дітей з інвалідністю

Розірвання трудових відносин з працівниками пенсійного віку шляхом угод та погодження з ПК

Обмеження доступу до повної середньої освіти у Стовпецькому старостинському окрузі та базової середньої освіти на території обслуговування Білогородської гімназії

Індивідуальне навчання потребує значного фінансового забезпечення

Щорічно проводити батьківські збори напередодні набору в перший клас

Кадрове забезпечення шкіл дозволяє здійснювати освітній процес на належному рівні.

Низький рівень охоплення учнів громади позашкільною освітою

Розробка та реалізація позашкільних заходів для учнів

 

Педколективи та батьки чинять супротив оптимізації шкіл

Дирекціям шкіл не допускати безпідставного індивідуального навчання (через малу кількість учнів у класі)

Відбір кращих педагогічних кадрів на основі фахового конкурсу.

Наявна демографічна ситуація не є сприятливою для ряду шкіл. Особливо актуально це для сіл Софіївка Перша та Білогородка

 

 

На питання оптимізації мережі значно впливає наявність потужного опорного закладу та вибір батьків

Привести освітню мережу до розрахункових нормативних показників

 

Відсутність педпрацівників з відповідною освітою та приміщень для створення ресурсних кімнат.

 

 

 

Забезпечити фахове викладання предметів у школах громади (шляхом викладання фахівцем в декількох освітніх закладах)

 

У Вербському та Стовпецькому ліцеях ряд працівників не працюють на мінімальну ставку, що аж ніяк не сприяє якісній робота та витрачаються зайві кошти.

 

 

 

Щорічно проводити погодження тарифікації з органом управління освітою

 

 

 

 

 

Створити умови для організації до профільного та профільного навчання

 

 

 

 

 

Підтримувати та впроваджувати профільне навчання старшокласників із залученням учнів із сусідніх територій

Мережа ЗДО

ЗДО можуть охопити 100% навчанням дітей дошкільного віку

Недостатня кількість ігрових майданчиків

Ввести ставку логопеда

Непідготовленість великої кількості здобувачів освіти до навчання в початковій школі

Необхідно обладнати шкільні автобуси місцями для перевезення дітей

Впровадження варіативних форм здобуття дошкільної освіти: адаптаційні групи вихідного дня

Хороша матеріально-технічна база

Часткове забезпечення комп’ютерним обладнанням

Забезпечити Стовпецький ЗДО практичним психологом і медсестрою

Пізнє виявлення дітей з ООП

Оплата послуг вихователів на рівні з іншими педагогами

Організація роботи консультаційних центрів для батьків та осіб, що їх замінюють;

Наявність ПРУ у Вербському ЗДО

Не в повному обсязі використовуються години варіативної складової

Забезпечити Білогородську гімназію практичним психологом

Затримка розвитку дітей

ЗДО не використовують своїх проектних потужностей

Облаштування медичних кімнат в усіх ЗДО

Налагоджене підвезення дітей та працівників до ЗДО

Кількість іграшок, навчально-методичних посібників не відповідає Типовому переліку обов’язкового обладнання

Придбати інвентар та обладнання

Недостатня кількість коштів негативно впливатиме на розвиток матеріально-технічної бази

Ремонт ігрових майданчиків

Перегляд доплати за престижність працівникам ЗДО

Тенденція до збільшення охоплення дошкільною освітою

За наявності спортивних та музично-спортивних залів, відсутнє їх обладнання згідно з нормативними вимогами

Оновити ігрові майданчики

 

 

Створити ресурсні кімнати

 

Відсутність медичних кабінетів у Стовпецькому ЗДО і дошкільному підрозділі Білогородської гімназії

 

 

 

Працевлаштувати медсестру та практичних психологів у ЗДО, логопедів

 

Відсутність медсестри у Стовпецькому ЗДО, практичного психолога у Стовпецькому ЗДО і Білогородській гімназії

 

 

 

Оновити матеріально-технічну базу, відремонтувати і доповнити ігрові майданчики

 

Лише 46-55% дітей охопленні дошкільною освітою

 

 

 

Проводити бесіди з батьками на теми важливості дошкільної освіти

Кадрове забезпечення

Якісне кадрове забезпечення

Дефіцит кадрів у віддалених населених пунктах (Стовпець та Софіївка Перша)

Впровадження заходів матеріального та нематеріального стимулювання учнів та вчителів

Через небажання молодих педагогів працювати у віддалених ЗЗСО є імовірність значного зниження якісного надання освітніх послуг

Слабке оновлення педагогічних колективів через небажання молодих педагогів працювати у віддалених ЗЗСО

Ввести до плану ШМО питання використання новітніх технологій у навчально-виховному процесі

Укладено угоду про співпрацю з Центром професійного розвитку педагогічних працівників м. Дубно

Низький рівень мотивації вчителів у професійному та кар’єрному розвитку

Конкурсний відбір педагогів

Участь в неформальних заходах та в співпраці буде вимагати витрат власних коштів

Після проходження курсової перепідготовки не всі педагоги використовують здобуту інформацію у своїй роботі

Активізувати роботу усіх педагогів у методичних формах

Договір про співпрацю з Варковицьким ІРЦ

Недостатність матеріальних ресурсів для належного стимулювання вчителів та учнів

Спільна тарифікація як можливість перерозподілу навантаження

Збільшення цифрового розриву між учителем і учнем

Курси залишаються стимулом до проходження чергової атестації, а не шляхом до самовдосконалення і саморозвитку

Продовжити напрацьовану форму роботи щодо підвищення фахової компетентності

Меморандум про співпрацю з Обласною станцією юних натуралістів

Велика кількість педагогів у Вербському ліцеї

Мораторій на прийом нових працівників

 

Частина педагогів старшого віку не використовує новітні методи навчання

Проводити тренінги з використання ІКТ у навчально-виховному процес

Всі педагоги, які ведуть години індивідуального навчання, пройшли курси підвищення кваліфікації.

Вчителі Білогородської гімназії читають декілька предметів

Проведення методичних обєднань без зриву навчально-виховного процесу під час канікул

 

Частина педагогів не володіє інформаційними технологіями, що призводить до унеможливлення працювати у соціальних проектах

Розробити положення про преміювання педагогічних працівників в межах громади

Велика кількість вчителів пройшли курси підвищення з тематики інклюзії та ІКТ

Не оплачується робота за керівництвом методичних об’єднань

Використання можливостей соцмереж для ведення методичної роботи

 

Велика частина учителів використовують переважно застарілі підходи до освітнього процесу

Запровадити погодження плану професійного розвитку для кожного вчителя

Наявність педагогів з великим досвідом роботи

Мала кількість вчителів бере участь у конкурсі Вчитель року

Участь в неформальних заходах вдосконалення педагогічної майстерності

 

Учитель не має справжньої мотивації до особистісного та професійного зростання

Проводити оцінку діяльності педагога під час атестації за критеріями системи бально-рейтингового оцінювання

Хороші результати участі педагогів у конкурсах-ярмарках педагогічної творчості

 

 

 

 

Працевлаштовувати педагогів тільки за результатами проходження прозорої конкурсної системи

Значна частина педагогів громади є членами журі предметних олімпіад районного і обласного етапів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Якість освіти

Значна частина учнів підтверджує річний бал результатами ДПА (у форматі ЗНО);

Нестача підручників, невчасний їх друк та доставка

Проведення роз’яснювальної та профорієнтаційної роботи з учнями 9-х класів

Негативний вплив COVID–19 на організацію процесу навчання

Окремі педагогічні працівники критерії оцінювання з навчальних предметів «адаптують» під конкретний клас, що призводить до завищення оцінки

Залучення до навчання в закладах освіти громади жителів інших громад

Результативність участі в районних та обласних етапах Всеукраїнських предметних олімпіад, конкурсів є показником якості навчання

Низький рівень мотивації учнів до навчання. Низький рівень зацікавленості батьків у здобутті дітьми повної середньої освіти. Дисциплінованість учнів

Напрацювати внутрішню систему забезпечення якості освіти в освітніх закладах

Необ’єктивність оцінювання дітей (завищення оцінки) унеможливлює вступ до бажаних вищих навчальних закладів

Мала кількість учнів у класах не створює умов для конкуренції, що негативно впливає на якість знань учнів

Залучення до навчання у закладах освіти громади вихованців Вербської санаторної школи

Високий рівень співпраці вчителів та батьків вчителів початкових класів

Існування фіктивних гуртків

Робота з питаннями об’єктивності оцінювання

Спротив шкільних колективів через побоювання неправильного використання результатів моніторингу якості освіти адміністрацією та керівництвом громади

Скарги батьків на заниження оцінювання їх дітей, що свідчить про недостатню поінформованість про критерії оцінювання

Активізація роботи методоб’єднань щодо дотримання педагогами критеріїв оцінювання

У школах діє внутрішня система моніторингу рівня якості освіти

Закостенілість мислення учасників навчально-виховного процесу. Поширення негативних стереотипів щодо значення освіти в житті.

Запровадження у громаді системи внутрішнього моніторингу

Брак коштів на введення додаткових ставок в органи управління освітою.

У громаді на даний час відсутня чітка система моніторингу за якістю навчання

Розробити систему стимулювання обдарованих учнів

 

Наявність шкіл з дуже малою кількістю учнів. Низька наповнюваність

Навчання педагогів основам формувального оцінювання

Невміння і небажання вчителями використовувати онлайн ресурси.

Більшість педагогів строго не дотримуються критерії оцінювання, тому існує думка про завищення або заниження оцінок в різних школах.

Проводити оптимізацію ЗЗСО з малою чисельністю учнів

 

Недотримання критеріїв оцінювання призводить до завищення річного балу, який не завжди підтверджується ДПА у формі ЗНО

Використання можливостей онлайн-платформ для порівняльного аналізу досягнень учнів

Відсутність фахівців, які б працювали з нозологіями

В класах з малою кількістю учнів не можливо реалізувати роботу в групах та команді

Напрацювання у громаді внутрішньої системи забезпечення якості освіти в освітніх закладах відповідно до рекомендацій державної служби якості освіти

 

Мала кількість учнів бажає продовжувати навчання у 10-му класі

Проходження спеціальної курсової підготовки педагогами відповідно до нозологій дітей з особливими освітніми потребами

Слабка координація зусиль освіти та медицини

До оцінювання якості освіти  в закладах не залучаються усі учасники освітнього процесу

Органу управління освітою підготувати план-графік вибіркового моніторингу якості викладання окремих предметів та подати його затвердження сесії місцевої ради

 

Складна демографічна ситуація зменшення наповнюваності 10-х класів.

Укласти угоди з фахівцями з певних нозологій

 

 

Реалізувати щорічне проведення вибіркового моніторингу з різних предметів в громаді з наступним аналізом

 

Завищене оцінювання дітей-претендентів на одержання «золотої», «срібної» медалі

Організувати раннє втручання у роботі з дітьми з особливими потребами дошкільного віку

 

 

Щорічно проводити онлайн-опитування учнів та батьків щодо питань якості освіти з наступним їх аналізом та обговоренням

 

Неналежний контроль з боку адміністрації ЗЗСО за якісними показниками навчання

 

 

 

Проводити щорічний аналіз участі педагогів та учнів в олімпіадах, конкурсах з метою визначення їх впливу на якість освіти в громаді та преміювання кращих

 

Недостатнє знання учнями критеріїв оцінювання та необ'єктивність. Педагогічні працівники використовують різні підходи до оцінювання.

 

 

 

Організувати роботу з питань об’єктивності самооцінювання

 

Несистемний контроль за якісними показниками навчання. Відсутність зовнішніх моніторингів. До оцінювання якості освіти не залучаються всі учасники освітнього процесу

 

 

 

Органу управління освітою оприлюднити критерії, правила та процедури оцінювання керівників закладів освіти, сприяти процесам підвищення кваліфікації, атестації та сертифікації педагогічних працівників

 

В ЗЗСО громади не створено належні умови для безперешкодного доступу для осіб з особливими освітніми потребами

 

 

 

Облаштувати безперешкодний доступ до всіх освітніх закладів

 

Попри досвід роботи асистенти вчителів не мають спеціальної підготовки щодо певних нозологій. Є потреба підвищення кваліфікації цих педагогів

 

 

 

Вести та щорічно оновлювати реєстр дітей з особливими потребами у співпраці з медичними працівниками

 

Часто педагоги спрясовують свою діяльність не на формування ключових компетентностей, а на перевірку знаннєвого компоненту

 

 

 

Скласти плани реконструкції шкільних приміщень та облаштувань території навчальних закладів з передбаченням умов для дітей з ООП

 

Значна частина учнів під час виконання домашніх завдань використовують ГДЗ

 

 

 

Організувати курси підвищення кваліфікації вчителів, що займаються з дітьми з особливими потребами

 

 

 

 

 

Забезпечити надання корекційних послуг дітям з особливими потребами шляхом укладання угод з вузькопрофільними фахівцями

 

 

 

 

 

Здійснювати моніторинг та регуляцію впровадження посад асистентів педагогів з метою оптимального використання коштів освітньої субвенції

 

 

 

 

 

Запропонувати педагогам створювати портфоліо на кожного учня

 

 

 

 

 

Активізувати роботу з батьками щодо формування позитивного ставлення учнів до навчання

 

 

 

 

 

Вдосконалення методик викладання предметів за дистанційною та змішаною формою навчання

 

 

 

 

 

Запровадження систем онлайн-консультацій під час дистанційної форми навчання, у канікулярний період

Матеріально-технічна база

Ефективна місцева влада у питаннях залучення інвестицій в освіту та активного співробітництва з громадськими організаціями

Застаріла матеріально-технічна база закладів освіти

Використання можливостей соціальних освітніх проектів GoFoundEd

Недосконалість чинного законодавства щодо організації процедури закупівель

Проведення поточних ремонтів класних кімнат за рахунок батьків

Розробити перспективний план на забезпечення ЗО необхідним обладнанням

Доступ до швидкісної мережі інтернет є у всіх освітніх закладах

Часткове залучення батьківських коштів на ремонти класних кімнат

Залучення коштів різних грандів для реалізації проектів

Забезпечення технікою може не привести до якісних змін через те, що не всі педагоги зможуть її використати і загрозу використання не за призначенням

Більшість приміщень навчальних закладів є старими і частина з них нетиповими, що вимагає кардинальних кроків по їх оновленню та ремонту

Активізувати навчальні заклади до участі у проектах різних напрямків

Об’єми навчальних приміщень відповідають існуючим потребам

Зношення значної частини комп’ютерної техніки

Забезпечення всіх шкіл комп’ютерною технікою за рахунок бюджету

Відсутність проектних пропозицій та невміння писати такі проекти

Частина педагогів не вміє користуватись мережею Інтернет, хоч вона наявна в кожній школі

Провести перерозподіл та передачу зайвого обладнання

2 з 3 ЗЗСО облаштовані комп’ютерними класами

Є потреба подальшого оснащення навчальних закладів природничо-математичними та гуманітарними кабінетами

 

 

В ЗЗСО немає можливостей проводити лабораторні та практичні заняття з фізики, хімії, біології тощо через відсутність обладнання

Придбати кабінети для ЗЗСО

Реконструйовано харчоблок Вербського ліцею

Недостатнє фінансове забезпечення на зміцнення матеріально-технічної бази харчоблоків

 

 

 

Провести навчання педагогів з питань використання обладнання та приладдя в придбаних кабінетах

Наявність музеїв і музейних куточків у ЗЗСО

Невідповідність вимогам ХАССП у харчоблоках

 

 

 

Сформувати перспективного плану ремонтів закладів освіти

 

Енергозалежність Стовпецького ліцею в питанні опалювання

 

 

 

Щорічно виділяти кошти з місцевого бюджету на поточні ремонти

 

Відсутність внутрішніх вбиралень у Білогородській гімназії, спортзалу у Білогородській гімназії та Стовпецькому ліцеї

 

 

 

Економія освітньої субвенції за рахунок оптимізації мережі ЗЗСО

 

Потребують капітального ремонту дах Вербського ліцею, харчоблоки усіх ЗЗСО (окрім Вербського ліцею) та ЗДО

 

 

 

Навчання педагогів використанню ІКТ в навчально-виховному процесі

 

 

 

 

 

Облаштування ЗСЦЗ в закладах освіти, налагодження протипожежної системи

 

 

 

 

 

Оновлення і ремонт котелень, котлів закладів освіти, переведення Стовпецького ліцею з опалення газом на торфобрикет чи інше менш вартісне паливо

Збереження здоров’я учасників навчально-виховного процесу

У навчальних закладах є спортивні майданчики, внутрішні санвузли, медичний кабінет у Вербському ліцеї

Немає медсестри у Стовпецькому ліцеї, окремого медичного кабінету у Білогородській гімназії

Уроки на свіжому повітрі

Небажання учнів відвідувати години варіативної складової навчального плану через перевантаження

Оновлення спортивних майданчиків та спортивних залів

Провести ремонти спортивних залів та кімнат

У всіх ЗО організовано гаряче харчування

Відсутній спортивний зал у Білогородській гімназії

Закупити інвентар, відремонтувати ігрові майданчики

Розподіл годин варіативної складової навчального плану під вчителя може призвести до неможливості задоволення запитів учнів та батьків

Не вистачає спортивного обладнання

Придбати спортивне обладнання

65 здобувачів освіти забезпечено довозом до закладів освіти

Не у всіх закладах освіти є психолог та соціальний педагог

Вибір гуртків варіативної складової

Нераціональне харчування дітей призведе до погіршення стану здоров’я

В окремих ЗЗСО перевантаження учнів варіативною складовою навчального план

Сприяти навчальним закладам у розробці проектів з розвитку спорту

Затверджено сезонне чотиритижневе меню на основі збірника Є. Клопотенка

Не в повному обсязі забезпечено спортивним інвентарем

Забезпечити медичний та психологічний супровід

 

Є випадки розподілу годин варіативної складової навчального плану під вчителя без врахування потреб та запиту дітей

Залучати здобувачів освіти до реалізації Соціального проекту «Активні парки – локації здорової України»

Впроваджується реформа шкільного харчування

Необхідно додатково придбати кухонне обладнання та інвентар відповідно до санітарних вимог

 

 

Послаблена робота навчальних закладів щодо охоплення дітей руховою активністю під час перерв

Створити нові та розширити наявні відпочинкові майданчики шляхом їх дообладнання

Активно проводяться заходи з протидії булінгу

У більшості навчальних закладів відсутні відпочинкові майданчики

 

 

 

Забезпечення харчоблоків кухонним інвентарем та обладнанням

Організовано ІФН згідно з висновками ЛКК

Велика кількість батьків не підтримують реформи шкільного харчування і оновленого меню

 

 

 

Провести аналіз використання варіативної складової навчального плану

Працюють команди психолого-педагогічного супроводу

 

 

 

 

Проводити зустрічі з батьками з метою демонстрації переваг нового меню

Надаються корекційно-розвиткові послуги

 

 

 

 

Створення дієвої системи порозуміння з батьками щодо протидії булінгу

Підвезення учасників освітнього процесу

Наявний автобус

Відсутність якісних доріг у громаді

Ремонт комунальних доріг

При поломках автобуса можливий зрив процесу

Зношення транспорту

Закупівля ще одного шкільного автобуса

 

Узгоджено планові, позапланові та поточні огляди шкільного автобуса

Наявний шкільний автобус застарілий; один автобус знищений під час військових дій 2014 р.

Закупівля ще одного автобуса

Зрив підвезення дітей до навчальних закладів через незадовільний стан доріг

Можливе несвоєчасне придбання пального через тендерні процедури

Процедури закупівлі пального проводити на очікувану вартість

 

Тривалий маршрут автобуса

 

 

Відсутність місця зберігання автобусів

Відремонтувати комунальні дороги

 

Не забезпечує підвезенням усіх жителів громади

 

 

 

 

 

Надає послуги закладам освіти Тараканівської громади

 

 

 

 

 

Придбання запасних частин потребує відповідного часу

 

 

 

 

 

Автобус не забезпечений можливістю перевезення дітей з ООП

 

 

 

 

 

 

 

Нормативне забезпечення

Закони України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», «Про позашкільну освіту»

Указ Президента від 25.06.2013 № 344/2013 «Про Національну стратегію розвитку освіти в Україні на період до 2021 року»

Постанова КМУ від 11.11.2015 № 932 «Про затвердження Порядку розроблення регіональних стратегій розвитку і планів заходів з їх реалізації, а також проведення моніторингу та оцінки результативності реалізації зазначених регіональних стратегій і планів заходів»

Наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 30.03.2016 N 75 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо формування і реалізації прогнозних та програмних документів соціально-економічного розвитку об’єднаної територіальної громади»

Наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 31.03.2016 № 79 «Про затвердження Методики розроблення, проведення моніторингу та оцінки результативності реалізації регіональних стратегій розвитку та планів заходів з їх реалізації»

Розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.12.2016 № 988-р «Про схвалення Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти “Нова українська школа” на період до 2029 року»

Постанова КМУ від 05.08.2020 № 695 «Про затвердження Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки»

Розпорядження сільського голови «Про створення робочої групи з формування стратегії розвитку освіти у громаді» від 15.06.2021 №85а/01-08

 

Стратегічні та операційні цілі

Стратегічна ціль 1 Підвищення якості освітніх послуг

Цілі операційні:

1. Розвиток потенціалу педагогічних колективів.

2. Підвищення ефективності управління закладами освіти.

3. Забезпечення рівного доступу до позашкільних освітніх послуг.

4. Розвиток учнівського потенціалу

 

1.1. Розвиток потенціалу педагогічних колективів

 

Назва завдання:

1.1.1. Заохочення вчителів до проходження сертифікації

• Відповідальні особи: директори шкіл

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи):

• Проведення інформаційної кампанії з метою заохочення педагогів для участі в сертифікації.

• Аналіз готовності та оцінка зацікавленості в проходженні сертифікації педагогів (анкетування).

• Надання методичної підтримки вчителям для підготовки та участі в сертифікації.

• Впровадження системи матеріального та нематеріального стимулювання вчителів для проходження сертифікації.

• Обмін досвідом у форматі «рівний рівному» між вчителями громади, між вчителями з інших громад (ZOOM-конференції).

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Розпорядження сільського голови

• Наказ керівників закладів освіти

• Визначення громад партнерів для обміну досвідом, нарад з Дубенським ЦПРПП

 

1.1.2. Надання методичної підтримки вчителям щодо використання спеціальних методів роботи з обдарованими учнями та учнями, які мають труднощі із навчанням.

• Відповідальні особи: директори шкіл та їх заступники

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи):

• Визначення запиту вчителів щодо удосконалення, розвитку навичок роботи із обдарованими учнями та учнями, які мають труднощі із навчанням.

• Визначення педагогів-наставників.

• Планування майстер-класів та індивідуальних консультацій.

• Навчання педагогів щодо використання спеціальних методів роботи з обдарованими учнями та учнями, які мають труднощі із навчанням.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Наказ керівників закладів освіти

 

1.1.3. Розвиток педагогічного потенціалу вчителів щодо формування в дітей дошкільного та шкільного віку навичок самостійної роботи.

• Відповідальні особи: керівники закладів освіти, психологи

• Дата початку: 01.10.22

• Дата завершення: 30.08.23

Опис завдання (цілі, заходи):

• Підготовка рекомендацій для вчителів щодо розвитку навичок самоорганізації дітей дошкільного та шкільного віку.

• Проведення семінарів, тренінгів для вчителів.

• Надання методичного супроводу. Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Моніторинг сучасних підходів до розвитку навичок самоорганізації дітей дошкільного та шкільного віку.

 

1.1.4. Розвиток навичок вчителів щодо реалізації моделей комбінованого навчання та використання інтерактивних методів навчання

• Відповідальні особи: керівники закладів освіти, органу управління освітою, навчально-методичного центру з підвищення кваліфікації педагогічних працівників

• Дата початку: 01.10.22

• Дата завершення: 30.08.23

Опис завдання (цілі, заходи) :

• Ознайомлення вчителів із видами моделей комбінованого навчання, обговорення їх особливостей та можливостей використання на практиці.

• Розробка та реалізація плану заходів для розвитку навичок педагогів щодо використання інтерактивних дошок, телефонів, інших девайсів під час освітнього процесу.

• Прийняття рішення про впровадження нової/ удосконалення існуючої моделі комбінованого навчання в закладах освіти громади.

• Надання методичної підтримки педагогам при реалізації моделі комбінованого навчання.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Наказ керівника закладу освіти про впровадження/ удосконалення моделі комбінованого навчання. • Проведення семінару щодо видів моделей комбінованого навчання.

 

1.1.5. Розвиток навичок вчителів щодо використання сучасних методів роботи для організації безпечного освітнього середовища в закладах освіти.

• Відповідальні особи: керівники закладів освіти та навчально-методичного центру з підвищення кваліфікації педагогічних працівників

• Дата початку: 01.10.22

• Дата завершення: 30.08.23

Опис завдання (цілі, заходи) :

• Ознайомлення вчителів (цільова аудиторія - вчителі гуманітарних предметів, мов та суспільних дисциплін) з можливостями використання в освітньому процесі STM посібників з антидискримінаційної освіти та інших ресурсів.

• Проведення анонімного анкетування серед учнів щодо проявів дискримінації у різних її проявах.

• Створення культури «пильності» - розвиток навиків вчителів у виявленні випадків дискримінації, жорстокого поводження, булінгу.

• Розвиток навичок вчителів запобігати та вирішувати конфліктні ситуації (проведення семінарів, тренінгів).

• Надання необхідної методичної підтримки вчителям.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Наказ керівника закладу освіти про впровадження сучасних методів роботи для організації безпечного освітнього середовища в закладах освіти.

 

1.1.6. Участь педагогічних працівників у міжнародних програмах, конкурсах

• Відповідальні особи: орган управління освітою, директор, заступник з виховної роботи

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи) :

• Пошук кращих практик вітчизняного досвіду участі педагогічних працівників в міжнародних програмах та конкурсах.

 • Організація та проведення вебінарів з метою вивчення досвіду.

 • Формування бази даних міжнародних програм та обмінів для педагогічних працівників, а також переліку інформаційних ресурсів, де можна ознайомитися із такою інформацією, та розповсюдження її серед педагогів.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Доступ до мережі інтернет

 

1.1.7. Удосконалення навичок роботи з інструментами дистанційного навчання

• Відповідальні особа: орган управління освітою, директори шкіл

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи):

• Проведення анкетування з метою визначення потреб вчителів та формування програми заходів з удосконаленням навичок роботи вчителів з інструментами дистанційного навчання.

• Визначення зовнішніх та внутрішніх ресурсів, які можна використати для навчання.

• Проведення навчання.

• Проведення круглого столу з обміну досвідом.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Наказ керівників закладів освіти про проведення анкетування.

• Наявність педагогів, які на достатньо високому рівні володіють інструментами дистанційного навчання.

1.1.8. Сприяння у розвитку педагогічної майстерності вчителів громади

• Відповідальні особи: орган управління освітою, директори шкіл, методисти

• Дата початку: 01.10

• Дата завершення: 30.06

Опис завдання (цілі, заходи):

• Проведення моніторингу діючої моделі методичної підтримки вчителів.

• Аналіз внутрішніх кадрових ресурсів.

• Вибір, формування сучасної моделі методичної підтримки професійного розвитку педагогічних працівників.

• Реалізація обраного варіанту.

 

1.2. Підвищення ефективності управління закладами освіти

Назва завдання:

1.2.1 Розвиток громадського самоврядування в закладах освіти

• Відповідальні особи: директори закладів освіти та їх заступники

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи):

• Аналіз активності органів самоврядування в закладах освіти.

• Визначення напрямів активізації роботи громадського самоврядування в закладах освіти.

• Обмін досвідом щодо організації роботи органів громадського самоврядування в закладах освіти.

 • Проведення інформаційної кампанії з метою залучення учасників освітнього процесу до участі в органах громадського самоврядування.

• Проведення тренінгів, семінарів для представників громадського самоврядування з урахуванням їх потреб.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Розробка та затвердження плану заходів.

• Визначення фахівців, які будуть проводити семінари, тренінги.

 

1.2.2. Розвиток навичок вчителів щодо основних форм спілкування з батьками (батьківські збори, індивідуальні зустрічі з батьками, інше)

• Відповідальні особи: директори закладів освіти, спеціалісти центру підвищення кваліфікації педагогічних працівників

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи):

• Моніторинг кращих практик співпраці між адміністрацією закладів освіти, педагогами та батьками. • Проведення навчань (семінарів, тренінгів) для батьків та вчителів з метою розвитку навичок ефективної комунікації між учасниками освітнього процесу, ефективного проведення батьківських зборів в онлайн та офлайн форматах.

• Забезпечення методичної підтримки вчителів. Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Розробка та затвердження плану заходів

• Визначення фахівців, які будуть проводити семінари, тренінги.

 

1.2.3. Розвиток навиків вчителів, адміністрації закладів освіти щодо інструментів залучення батьків до активної участі в освітньому процесі та процесах управління закладами освіти.

• Відповідальні особи: директори закладів освіти, спеціалісти центру підвищення кваліфікації педагогічних працівників.

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи) :

• Проведення семінарів-тренінгів для класних керівників.

• Проведення семінарів для вчителів щодо розвитку співпраці з батьками та їх залучення до участі в освітньому процесі.

• Проведення семінарів-тренінгів із розвитку комунікації між учасниками освітнього процесу.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Розробка та затвердження плану заходів

• Визначення фахівців, які будуть проводити семінари, тренінги

 

1.2.4. Заснування щорічного конкурсу в сфері освіти «Успішні разом» (Розвиток співпраці «батьки-вчителі-учні» як в межах закладу освіти, так і спільних проєктів).

• Відповідальні особи: засновник, відділ освіти, директори шкіл

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи):

• Створення робочої групи для розробки положення про конкурс «Успішні разом».

• Розробка Положення про конкурс «Успішні разом».

• Затвердження Положення про конкурс «Успішні разом».

• Інформування ключових стейкхолдерів про конкурс «Успішні разом».

• Проведення конкурсу.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Розпорядження сільського голови

 • Згода керівників закладів освіти, профільних заступників взяти участь у розробці положення про конкурс у сфері освіти «Успішні разом»

 

1.2.5. Розробка (оновлення) стратегії розвитку закладів освіти

• Відповідальні особи: директори шкіл

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи):

• Формування стратегічного комітету.

• Розробка та затвердження плану роботи над стратегією розвитку закладу освіти.

• Збір та аналіз даних (анкетування різних груп стейкхолдерів).

• Визначення місії, стратегічних та операційних цілей.

• Обговорення та затвердження стратегії розвитку закладу освіти.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Наказ директора школи

• Інформування та залучення учасників освітнього процесу до розробки стратегії

 

1.2.6. Впровадження електронних журналів та щоденників

• Відповідальні особи: засновник, відділ освіти, директори шкіл

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи): •

Вивчення кращих практик з впровадження електронних журналів та щоденників в освітній процес.

 • Вивчення наявних безкоштовних ресурсів щодо впровадження електронних журналів та електронних щоденників.

• Обговорення ініціативи з педагогічними працівниками та батьками.

• Прийняття рішення про впровадження електронних журналів та щоденників.

• Проведення підготовчих робіт: навчання педагогів щодо ведення електронних журналів.

• Проведення інформаційної кампанії для батьків та учнів щодо переваг електронних щоденників.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Прийняття рішення про впровадження електронних журналів та щоденників

 

1.2.7. Забезпечення учнів необхідними підручниками

• Відповідальні особи: директори шкіл

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи):

• Оцінка потреб в підручниках (кількість і назва).

• Використання електронних підручників.

• Узгоджене замовлення Погодження щодо одного автора підручника для кожного з предметів.

• Замовлення підручників.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Наказ керівника закладу освіти

 

1.2.8. Формування комфортного соціально-психологічного клімату в педагогічних колективах

• Відповідальні особи: директори шкіл

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи):

• Діагностика соціально-психологічного клімату в педагогічних колективах.

• Розвиток навиків адміністрації закладів освіти щодо методів, підходів управління, попередження та розв’язання конфліктних ситуацій.

• Удосконалення системи оцінювання вчителів у школі, обговорення критеріїв оцінювання педагогічними колективами.

• Розробка плану заходів, спрямованих на формування комфортного мікроклімату в педагогічних колективах (спільні екскурсії, конкурси, святкування тощо)

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

 • Наказ керівника закладу освіти

 

1.2.9. Підвищення якості харчування

• Відповідальні особи: засновник, відділ освіти, директори шкіл

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи) :

• Аналіз якості харчування та смаку їжі.

• Анонімне анкетування думки батьків та учнів щодо харчування у закладі освіти та визначення напрямів його покращення.

• Оновлення та ремонт харчоблоків, їх технологічне обладнання.

• Моніторинг переваг, недоліків винесення послуги на аутсорсинг із подальшим вибором забезпечення способу харчування в закладі освіти.

• Проведення акції «Здорова їжа і я» з метою пропаганди здорового способу життя.

• Заборона продажу фастфуду, нездорової їжі закладами освіти.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Проведення анкетування потреб та очікувань учнів та батьків щодо харчування в закладах освіти.

• Наказ керівника закладу освіти щодо проведення анкетування.

• Наказ керівника закладу освіти щодо заборони продажу фастфудів та нездорової їжі на території закладу освіти.

 

1.2.10. Забезпечити надання для 100 % учнів допомоги у прийнятті рішень щодо свого майбутнього.

• Відповідальні особи: відділ освіти, директори закладів освіти

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи) :

• Проведення тестування учнів для визначення напрямів професійного розвитку.

• Розвиток співпраці з вузами для надання допомоги у виборі майбутньої професії.

• Проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед батьків щодо вибору профілю освіти, особливостей організації профільного навчання.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Досягнення угоди із вузами, факультетами про розвиток співпраці.

• Підготовка тестів.

 • Узгодження інформаційної політики закладів освіти щодо профільного навчання учнів відповідно до ЗУ «Про освіту».

 

1.2.11.Удосконалення і реалізація існуючих положень про академічну доброчесність.

• Відповідальні особи: начальник відділу освіти, директори шкіл

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи) :

• Створення робочої групи з удосконалення положення про академічну доброчесність.

• Внесення змін в положення про академічну доброчесність.

• Розгляд та обговорення положення педагогічними колективами закладів освіти.

• Затвердження положення.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Наказ начальника відділу освіти

• Згода керівників закладів освіти, профільних заступників взяти участь у розробці положення про академічну доброчесність.

 

1.2.12. Удосконалення існуючої внутрішньої системи забезпечення якості освіти.

• Відповідальні особи: директори шкіл

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи) :

• Моніторинг діючої системи забезпечення якості освіти в закладах освіти відповідно до затвердженого положення.

• Аналіз результатів моніторингу.

• Розробка шляхів удосконалення системи забезпечення якості освіти.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Наказ директора

 

1.2.13. Забезпечення учнів необхідними технологіями для дистанційного навчання

• Відповідальні особи: засновник, керівники закладів освіти

 • Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи):

• Аналіз забезпеченості учнів девайсами (комп’ютери, планшети, смартфони) для дистанційного навчання.

• Оцінка доступності якісного інтернет покриття, визначення ключових проблем та розробка шляхів їх усунення.

• Придбання девайсів для забезпечення рівного доступу до освіти в складних епідеміологічних умовах.

• Оцінка можливих джерел фінансування для придбання девайсів, залучення зовнішніх ресурсів для придбання девайсів та забезпечення доступності інтернет послуг.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Наказ відділу освіти про проведення анкетування учнів щодо забезпеченості девайсами для дистанційного навчання.

• Рішення сесії про включення витрат на придбання девайсів в бюджет освіти.

• Підготовка проєктних заявок для залучення зовнішніх ресурсів з метою придбання девайсів.

 

1.2.14. Розробка основної платформи шкіл для дистанційної роботи

• Відповідальні особи: керівники закладів освіти

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи):

• Проведення анкетування думки вчителів, батьків, учнів щодо організації дистанційного навчання в умовах довготривалого карантину.

• Аналіз організації дистанційного навчання в умовах довготривалого карантину, визначення досягнень та викликів.

• Обговорення результатів анкетування із керівниками закладів освіти.

• Створення спільної робочої групи для вивчення успішних практик використання інтернет платформ та додатків.

• Вибір та підготовка основної платформи для дистанційної роботи школи.

• Створення курсів для всіх шкільних предметів та кожного класу школи, для кожного вчителя в розрізі всіх предметів.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

 • Розробка анкети та залучення батьків, вчителів, учнів до опитування

• Наказ керівників закладів освіти Карта завдань до операційної цілі

 

1.2.15. Допомога учням в адаптації до навчання в закладах загальної середньої освіти

• Відповідальні особи: керівники закладів освіти

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи) :

• Розвиток співпраці між закладами дошкільної освіти та старшою школою

• Розвиток співпраці вчителів початкової та старшої школи для визначення методів допомоги, підтримки учнів, що розпочинають навчання в старшій школі.

• Реалізація заходів, спрямованих на ознайомлення та залучення учнів стати активними учасниками учнівських органів громадського самоврядування.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Наказ керівника закладу освіти щодо розробки та реалізації заходів, спрямованих на допомогу учням в адаптації до навчання

• Розробка плану заходів

 

1.2.16. Залучення кваліфікованих педагогічних кадрів для роботи в закладах освіти

• Відповідальні особи: керівники закладів освіти

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи) :

• Моніторинг потреб закладів освіти у кваліфікованих педагогічних кадрах.

• Розвиток співпраці з вузами для залучення молодих фахівців.

• Розробка системи матеріального та нематеріального заохочення молодих фахівців до роботи в закладах освіти громади.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Проведення керівниками закладів освіти моніторингу щодо кадрового забезпечення.

• Співпраця з відділом освіти для розробки заходів, спрямованих на залучення молодих спеціалістів (сприяння у налагодженні співпраці з вузами, розробка системи мотивації молодих спеціалістів тощо)

 

1.2.17. Удосконалення системи інформаційного забезпечення учасників освітнього процесу

• Відповідальні особи: директори закладів освіти

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи):

• Призначити відповідальних працівників за ведення сайтів закладів освіти.

• Вивчення кращих практик ведення сайтів закладів освіти, обмін досвідом.

• Удосконалення структури сайтів, забезпечення їх відповідності принципу «Дружній до користувача».

• Регулярне інформаційне наповнення сайтів.

 • Передбачити доплату працівнику за ведення сайту закладу освіти.

• Передбачити витрати, необхідні для забезпечення роботи сайту.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Наявність в закладі освіти працівника, який забезпечить функціонування та оновлення сайту

• Прийняття рішення про виділення коштів для доплати працівникам, які забезпечують роботу сайтів

 

1.2.18 Залучення до освітнього процесу в закладах освіти громади вихованців Вербської санаторної школи

• Відповідальні особи: керівники закладів освіти

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи) :

• Моніторинг кількості жителів громади, які навчаються у непідпорядкованих засновнику закладах освіти.

• Проведення роз’яснювальної роботи з батьками, інформаційної кампанії щодо залучення здобувачів освіти до освітнього процесу в закладах освіти громади

 • Забезпечення комфортної адаптації нових учнів.

 

 

1.3. Забезпечення рівного доступу до позашкільних освітніх послуг

Назва завдання:

1.3.1. Забезпечення рівного доступу до позашкільних освітніх послуг дітей незалежно від місця їх проживання

• Відповідальні особи: засновник, відділ освіти, директори закладів освіти

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи) :

• Оцінка охопленості дітей позашкільними послугами.

• Аналіз потреб учасників освітнього процесу у позашкільних послугах.

• Аналіз доступності послуг із позашкільної освіти дітям із соціально незахищених сімей.

• Підготовка рішення та схвалення рішення про відкриття позашкільних підрозділів в усіх ЗЗСО.

• Реалізація заходів, спрямованих на забезпечення потреб учасників освітнього процесу у послугах з позашкільної освіти, зокрема залучення кваліфікованих фахівців.

• Заохочення дітей та батьків до отримання позашкільних послуг.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Проведення якісного аналізу потреб

• Наявність кадрового забезпечення

• Рішення сесії про виділення фінансування на забезпечення діяльності позашкільних підрозділів

 

1.3.2. Забезпечення рівного доступу до позашкільних освітніх послуг дітей з особливими освітніми потребами

• Відповідальні особи: засновник, відділ освіти, директори закладів освіти

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи) :

• Визначити потреби, створити комфортні умови та забезпечити рівний доступ до позашкільних освітніх послуг для навчання дітей з особливими освітніми потребами.

• Залучити, у випадку необхідності, вузькоспеціалізованих кадрів для надання позашкільних освітніх послуг.

• Підвищення мотивації дітей та батьків для отримання позашкільних послуг.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Виділення фінансування для облаштування освітнього простору комфортного для дітей з особливими освітніми потребами

• Наявність необхідних вузькоспеціалізованих кадрів Карта завдань до операційної цілі

 

1.3.3. Спільна робота шкіл, бібліотек та закладів культури над виховними завданнями громади

• Відповідальні особи: відділ освіти, директори шкіл, КЗ «Центра культури та дозвілля Вербської сільської ради», КЗ «Вербська дитяча музична школа»

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи):

• Провести моніторинг охоплення дітей позаурочною діяльністю при закладах культури.

• Провести аналіз залучення дітей до гуртків, обєднань занять при закладах культури і позашкільних закладів сфери культури.

• Проаналізувати попит учнів та батьків щодо напрямів розвитку виховної роботи при закладах культури

• Розширити напрями виховної роботи відповідно до потреб споживачів.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Виділення фінансування

• Координувати діяльність закладів освіти і культури, планувати і розробляти спільні заходи

 

 

 

1.4. Розвиток учнівського потенціалу

Назва завдання:

1.4.1. Підвищення охоплення учнів гуртковою роботою

• Відповідальні особи: відділ освіти, директори шкіл

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи):

• Провести моніторинг охоплення дітей гуртковою роботою.

• Провести аналіз роботи діючих гуртків.

• Проаналізувати попит учнів та батьків щодо напрямів розвитку гурткової роботи.

• Розширити напрями гурткової роботи відповідно до потреб споживачів освітніх послуг.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Наказ керівника закладу освіти

 

1.4.2. Розвиток навичок самостійної роботи в учнів

• Відповідальні особи: орган управління освітою

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи):

• Підвищення рівня обізнаності учнів з критеріями оцінювання.

• Реалізація заходів (тренінги, семінари) для розвитку навичок учнів самостійно планувати свою навчальну роботу (тайм-менеджмент)

• Проведення тренінгів для батьків щодо видів якісної підтримки дітей під час навчання.

• Моніторинг ефективності та удосконалення позакласної роботи учнів.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Наказ директора

• Розробка плану

 

1.4.3. Заснування конкурсу «Учень року»

• Відповідальні особа: орган управління освітою

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи) :

• Розробка положення про конкурс

• Затвердження положення про конкурс на сесії селищної ради, виділення фінансових ресурсів для його проведення.

• Оголошення та проведення конкурсу.

• Нагородження переможців.

•  Розробити систему стимулювання обдарованих учнів

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Підтримка ініціативи головою та депутатами громади

 

1.4.4. Заснування міжшкільного клубу дебатів

• Відповідальні особи: орган управління освітою

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи):

• Розробка положення про діяльність клубу.

• Затвердження положення про конкурс на сесії селищної ради, виділення фінансових ресурсів для його проведення.

• Оголошення та проведення конкурсу.

• Нагородження переможців.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Підтримка ініціативи головою та депутатами громади

 

1.4.5. Заснування щорічного конкурсу інтелектуально-розважального конкурсу «Я знаю»

• Відповідальні особи: орган управління освітою

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи):

• Розробка концепції та положення про конкурс.

• Затвердження положення про конкурс на сесії селищної ради, виділення фінансових ресурсів для його проведення.

• Співпраця з закладами освіти для залучення команд закладів до участі в конкурсі.

• Оголошення та проведення конкурсу.

•  Підвищення мотивації учнів до навчання та активної участі в житті школи

• Нагородження переможців.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Підтримка ініціативи головою та депутатами громади

 

1.4.6. Сприяти навчальним закладам у розробці проектів з розвитку спорту

• Відповідальні особи: директори закладів освіти, відділ освіти, сільська рада

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи):

• Розробка концепції розвитку спорту. .

• Співпраця з закладами освіти для залучення команд закладів до участі в проектах.

• Формування переліку заходів, у розрізі закладів освіти, необхідних для підвищення розвитку спорту.

 • Визначення заходів, реалізація яких може здійснюватися за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів

• Винесення на розгляд та підтримка селищною радою питання про виділення фінансування заході.

• Виготовлення проектно-кошторисної документації.

• Підготовка проєктів на фінансування ДФРР.

• Отримання фінансових ресурсів.

• Проведення тендерних процедур (у разі потреби).

• Виконання робіт.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Підтримка ініціативи головою та депутатами громади

 

Стратегічна ціль 2 Підвищення ефективності надання освітніх послуг

Цілі операційні:

 2.1 Створення шкільної мережі, що відповідає концепції Нової української школи та демографічній ситуації в громаді.

2.2 Створення нового освітнього простору.

 

2.1. Створення шкільної мережі, що відповідає концепції Нової української школи та демографічній ситуації в громаді

Назва завдання:

2.1.1. Зміна структури шкільної мережі

• Відповідальні особи: засновник, орган управління освітою

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи):

• Аналіз шкільної мережі.

• Формування плану шкільної мережі з урахуванням демографічної ситуації та вимог законодавства.

• Проведення роз’яснювальної роботи, інформаційної кампанії та громадських обговорень.

• Прийняття рішення селищною радою про організацію шкільної мережі відповідно до демографічної ситуації в громаді та Концепції Нової української школи

• Реорганізація шкіл.

• Повідомлення батьків про прийняття дітей до школи.

• Реалізація профільного навчання у старшій школі

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Підтримка ініціативи головою громади, педколективами, громадськістю та депутатським корпусом

 

2.1.2. Забезпечення підвезення учнів

• Відповідальні особа: засновник, орган управління освітою, директори закладів освіти

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи) :

• Аналіз потреби у підвезенні.

• Розробка маршрутів підвезення.

• Аналіз стану дорожнього покриття та реалізація заходів для забезпечення безпечного підвезення учнів.

• Розробка та вибір варіанту підвезення учнів (шкільні автобуси, послуги приватних перевізників тощо).

• Виділення коштів на утримання автобусів, укладання угод про їх повне обслуговування або/та укладання угод з приватними перевізниками про підвезення учнів, педагогів.

• Прийняття рішення селищною радою про виділення фінансових ресурсів, необхідних для організації підвезення учнів.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Підтримка ініціативи головою громади

 

2.1.3. Підвищення ефективності енергоспоживання

• Відповідальні особи: засновник, орган управління освітою

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи) :

• Проведення енергетичного обстеження.

• Визначення закладів освіти, у яких будуть проведені заходи для підвищення ефективності енергоспоживання.

• Формування переліку заходів, у розрізі закладів освіти, необхідних для підвищення ефективності енергоспоживання (реалізація заходів з енергозбереження, модернізація систем енергопостачання та освітлення).

 • Визначення заходів з енергоефективності, реалізація яких може здійснюватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку (ДФРР), «Великого будівництва».

• Винесення на розгляд та підтримка селищною радою питання про виділення фінансування заходів, пов’язаних з підвищенням енергоефективності закладів освіти.

• Виготовлення проектно-кошторисної документації.

• Підготовка проєктів на фінансування ДФРР.

• Отримання фінансових ресурсів.

• Проведення тендерних процедур (у разі потреби).

• Виконання робіт.

 • Раціоналізація витрат на утримання закладів освіти

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

 • Підтримка заходів головою та депутатами громади

 

2.2. Створення нового освітнього простору

Назва завдання:

2.2.1. Підтримка та підвищення рівня безпеки та комфорту освітнього простору громади

• Відповідальні особи: засновник, орган управління освітою

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи):

• Облаштування майданчиків для зберігання твердих побутових відходів в закладах освіти та забезпечення їх вивезення.

• Визначення та реалізація заходів із обслуговування та ремонту систем електропостачання та заземлення в закладах освіти.

 • Визначення та реалізація заходів з протипожежної безпеки, в тому числі підтримка ініціатив щодо лобіювання інтересів громад, націлених на виділення державного фінансування заходів з протипожежної безпеки в закладах освіти.

 • Визначення потреб та проведення робіт з ремонту систем водопостачання та водовідведення.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Підтримка ініціативи головою та депутатами громади

 

2.2.2. Забезпечення рівного доступу до якісних освітніх послуг дітей з особливими освітніми потребами

• Відповідальні особа: засновник, орган управління освітою

Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи):

• Облік дошкільнят та учнів з особливими освітніми потребами.

• Прогнозування потреб закладів освіти для забезпечення якісних освітніх послуг дітей з особливими освітніми потребами.

• Розробка плану реконструкції шкільних приміщень з урахуванням потреб дітей з особливими освітніми потребами.

• Забезпечення підвезення учнів з обмеженими можливостями.

• Забезпечити можливість використання переваг дистанційної освіти учнями з особливими освітніми потребами.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Підтримка ініціативи головою громади

 

2.2.3. Придбання технічних засобів навчання та обладнання для предметних кабінетів

• Відповідальні особи: засновник, орган управління освітою

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи):

• Моніторинг потреб закладів освіти.

• Підготовка плану оснащення шкіл природничо-математичними кабінетами з врахуванням демографічних змін та вимог законодавства (в тому числі мультимедійними дошками, комп’ютерною технікою).

• Отримання фінансування.

• Проведення тендерних процедур на придбання обладнання та кабінетів.

• Постачання обладнання.

• Проведення навчання вчителів щодо використання нового обладнання.

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Підтримка ініціативи керівниками закладів освіти

• Підтримка ініціативи головою громади

 

2.2.4. Охопити дошкільною освітою усіх дітей

• Відповідальні особи: засновник, орган управління освітою, директори ЗДО

• Дата початку: 01.10.

• Дата завершення: 30.06.

Опис завдання (цілі, заходи):

• Аналіз дошкільної мережі.

• Формування плану дошкільної мережі з урахуванням демографічної ситуації та вимог законодавства.

• Проведення роз’яснювальної роботи з батьками, інформаційної кампанії щодо важливості дошкільної освіти

• Прийняття рішення селищною радою про додаткове виділення коштів на утримання штатів ЗДО

• Повідомлення батьків про прийняття дітей до ЗДО.

• Реалізація Базового компоненту дошкільної освіти

• Впровадження варіативних форм здобуття дошкільної освіти, адаптаційні групи вихідного дня

Необхідні умови, щоб розпочати завдання:

• Підтримка ініціативи головою громади, громадськістю та депутатським корпусом

Сільський голова                                           Каміла КОТВІНСЬКА

Повний текст